Med VIOL 3 öppnas nya möjligheter
Biometrias ledningsgrupp arbetar kontinuerligt med långsiktiga utvecklingsfrågor. Här delar Mats Johansson, chef för strategisk utveckling, och vd Ingela Ekebro med sig av sina tankar om alla nya möjligheter som det nya affärssystemet VIOL 3 öppnar väg för.
VIOL står för Virke On Line och lanserades i början på 80-talet. Vid millennieskiftet ersattes det av VIOL 2 som var mer avancerat men uppbyggt på ett liknande sätt. Tillsammans har båda i över fyrtio år tjänat skogs- näringen väl som ett tryggt nav i all affärsverksamhet. Men nu står branschen alltså inför ett rejält teknik- språng när VIOL 3 introducerats, ett affärssystem som förvaltas av flera avdelningar på Biometria. Ingela Ekebro, vd på Biometria, är medveten om att förväntningarna på det nya affärssystemet är lika stora som väntan har varit lång.
Ökar förtjänsterna
– Självklart är det initialt en kunskapspuckel att ta sig över och också ett arbete med att förbättra och trimma tjänsterna men när man väl gjort det så finns väldigt mycket att hämta. Framför allt skapar VIOL 3 helt nya möjligheter till utveckling av rapporter och tjänster för medlemsföretagen. Tillgängliggörandet av kvalitetssäkrat data från skogen kommer i sin tur att ge ökade möjliga förtjänster och nya affärsmöjligheter, säger Ingela Ekebro.
Det hon syftar på är hur en mer komplex värdekedja som berör hela skogsnäringen sakta men säkert kommer att växa fram de närmaste åren. Och att den kommer att sträcka sig från växtplats till konsument. Den enorma mängd data från skogen som Biometria sitter på kommer att vara central. Med hjälp av denna data går det sedan att skapa tjänster och applikationer.
– VIOL 3 kommer att stötta framtidens affärer på ett nyskapande sätt. Man kan säga att det till viss del drivs av hållbarhet eftersom våra kunder vill kunna använda trädets alla beståndsdelar på så effektiva sätt som möjligt, och även till användningsområden som kanske inte ens är kända idag, säger Mats Johansson och fortsätter:
– Vi behöver därför skapa förutsättningar för att kunna översätta trädens egenskaper till kundens önskemål, något som till exempel kan komma att resultera i en mer dynamisk sortimentstruktur. Många nya frågor kommer att behöva lösas, men det viktiga är att systemet lägger en grund för att kunna göra det.
Ingela Ekebro och Mats Johansson
Skogsaffärer definieras om
Möjligheten till ytterligare digitalisering och andra krav på spårbarhet från kunder, konsumenter och inte minst från EU:s regelverk, gör att de skogliga affärerna kommer att kunna stödjas. Med VIOL 2 fanns det ingen möjlighet att möta denna nya verklighet. VIOL 3 öppnar däremot dörrarna för denna utveckling.
– Ett av kraven på skogsnäringen kan till exempel vara huruvida ett träd kommer från en hållbar skötsel. Att det kommer från ett uthålligt skogsbruk och inte har avverkats i ett reservat eller i en nyckelbiotop. Det ställer krav på spårbarhet och transparens genom hela kedjan. Med hjälp av all data som Biometria sitter på kommer detta att bli möjligt att följa i det nya affärssystemet. Vi får en helt ny koll på hela kedjan och lägger därigenom grunden för att klara av komplexa samhällsutmaningar, säger Mats Johansson och fortsätter,
– VIOL 3 skapar större möjligheter för att stödja automatisering av processer i hela kedjan. Något som skulle kunna utgå ifrån att man redan vid inventering av skog ger den fler egenskapsbeskrivningar som kan ligga till grund för affärer mellan köpare och säljare.
De stora företagen går först
För en del har det initialt blivit mer jobb nu i början genom att företagen måste lägga in mer information än vad de gjort tidigare. Fler parametrar har behövt fyllas i, vilket inneburit lite mer administration. Det är en del i ett förändrat arbetssätt som skapar förutsättningar för högre effektivitet och lönsamhet totalt sett.
– Som vid all förändring handlar arbetet med VIOL 3 inledningsvis om att lära sig något nytt med syfte att på sikt skapa förutsättningar för en större effekt och nytta för alla parter, säger Mats Johansson.
Som det har påpekats många gånger tidigare kommer nya applikationer och möjligheter att introduceras och manifesteras efter hand, i takt med att användarna lär sig vad VIOL 3 kan användas till och inser systemets potential.
– Eftersom VIOL 3 bygger på en helt annan struktur än VIOL 2 så måste vi först lära oss arbeta i systemet för att sedan kunna värdera vad det kan kompletteras med, säger Mats Johansson.
Inget VIOL 4 om korten sköts rätt
Ingela Ekebro lägger till att Biometria kontinuerligt ska utveckla tjänsterna för att möta förändrade krav och nya behov från omvärlden.
– Och om vi sköter våra kort rätt och utvecklar tjänster branschen behöver och bibehåller arkitekturen och vår struktur i systemet kommer vi inte att behöva VIOL 4, säger hon.