Påminnelse: Kontrollera larmade värdeberäkningar

Vi vill påminna dig som prisadministratör om att regelbundet kontrollera larmade värdeberäkningar under Arbetsyta råvarupris. Här visas prislarm från de senaste 100 dagarna som stoppar era värdeberäkningar.

I de fall man i förstaledskontraktet har begärt att värdeberäkning skall utföras av Biometria genereras mätbesked för förstaledsaffären först efter att värdeberäkningen är avslutad. Det är därför viktigt att du uppmärksammar om några av era värdeberäkningar är larmade och rättar till dessa.

STÖDDOKUMENT

För stöd i hanteringen av prislarm finns bland annat följande dokumentation: 
 Handbok: Omprisräkning råvara
• Handbok: Prislistehänvisning
• Kunskapsdatabasen: Vanliga prislarm - vad de betyder och hur du rättar dem

KÄND AVVIKELSE JUST NU

Just nu har vi även en känd avvikelse som innebär att du kan få larm med prisstatus “PH saknas” även om det finns en giltig PH.
Om du vet att det finns en PH med rätt villkor men ändå får detta larm så kan du utföra en omprisräkning för att larmet ska rättas och försvinna från larmlistan. 

18 Dec 18 Nyheter