Uppmärkning av bankbredder

Senast den 31/1 – 2021 måste samtliga fordonsenheter som ska mätas via bildmätrigg ha sina bankar uppmätta OCH märkta. Efter detta datum kommer fordonsenheter som inte har krönta bankar samt synliga märken att bli mätvägrade på bildmätplatser.

Varför?

När vi mäter råvara i bild kan vi ej mäta bankbredden på fordonet. Denna uppgift behöver vi alltså få in på ett annat sätt.

Det finns idag ett bankbreddsregister i mätplatsstödet och dessa bankbredder är kopplade till registreringsnummer på fordonet. Registreringsnumret är i sin tur kopplat mot ett transportörsnummer och det är detta nummer som är identifikation vid mätplats. Transportverksamheten har förändrat sig med tiden och idag är det ofta ett transportörsnummer får symbolisera mer än bara vilket fordon som avses. Det blir alltså svårt att hålla en god registervård vad gäller registreringsnummer, bankbredder och transportörsnummer.

Biometria är en opartisk virkesmätningsförening som ska säkerställa att virkesråvara som kommer via transportörer kan inmätas med god noggrannhet enligt de krav som Virkesmätningslagen ställer på oss. För att detta ska kunna göras på ett spårbart och godkänt sätt behöver vi få alla fordonsenheter att bli uppmärkta (krönta).

Hur?

På följande mätplatser kan du få dina bankar krönta. Telefonnummer för beställning av märkning hittar ni i listan. Mycket viktigt att du ringer och bokar tid innan!

Utskrivbar information om bankbredder (pdf)
Hur vi mäter och märker bankbredden (pdf)
Distrikt Distriktschef E-post Telefon till distriktschef Plats för märkning av bankar Telefon till mätplats för beställning av märkning Eventuellt alternativt telefonnummer för beställning av märkning
Falun Stefan Östling stefan.ostling@biometria.se 010-228 52 11 Kvarnsveden
Fors
0243-23 26 30
010- 46 38 498
070-630 53 30
070-14 99 094
Gävle Tommi Karjula tommi.karjula@biometria.se 010-228 52 18 Skutskär
Hallstavik
026-707 18
0175-203 45
Halmstad Emma Svensson emma.svensson@biometria.se 010-228 53 58 Värö
Hylte
0340-62 81 70
072-97 32 114
Kalix Tf Thomas Berglund thomas.berglund@biometria.se 010-228 53 09 Kappa mätstation Piteå
Karlsborg mätstation
0911-97 293
0923-66 013
Kalmar Mattias Nilsson mattias.nilsson@biometria.se 010-228 52 61 Mönsterås 0499-15459 (dagtid) 0499-15279
Karlskoga Björn Forsberg
Jan Reuter (fr 1/10)
bjorn.forsberg@biometria.se
jan.reuter@biometria.se
010-228 51 62
010-228 53 03
Aspa
Bäckhammar
073 – 051 60 62
0550- 29 115
Karlstad Jan Nilsson jan.nilsson@biometria.se 010-228 51 78 Skoghall
Rottneros
054-51 36 14
0565-17 662
Kristianstad Bengt Olsson bengt.olsson@biometria.se 010-228 52 64 Södra Cell Mörrum
Stora Enso Nymölla
0454-55 257
0104 -644 218
Mora Andreas Eriksson andreas.eriksson@biometria.se 010-228 51 58 Vansbro
Lomsmyren,
Wasaterminalen
010-228 51 58
Norrköping Marie Regnér marie.regner@biometria.se 010-228 51 96 Skärblacka bruk
Bravikens bruk
011-24 54 60
011-23 63 66
Sundsvall Ari Karjula ari.karjula@biometria.se 010-228 51 59 Ortviken
Iggesund
060 – 19 40 13
0650- 286 82
Söderhamn Agneta Johansson agneta.johansson@biometria.se 010-228 51 55 Karskär
Vallvik
026-19 24 48
0270-621 16
070-795 160 0
Södertälje David Jansson david.jansson@biometria.se 010-228 51 67 Frövi 010-228 51 73
Umeå Lennart Andersson lennart.andersson@biometria.se 010-228 53 24 Obbola 090-15 42 89 070 -366 99 96
Åmål Christer Andersson christer.andersson@biometria.se 010-228 51 63 Gruvöns bruk 0555-615 43
Örnsköldsvik Dan Wiklund dan.wiklund@biometria.se 010-228 53 32 Husum
Domsjö
Väja
0663-107 12
0660-124 44
0612-831 79
Östersund Sven-Erik Löfvenring sven-erik.lofvenring@biometria.se 010-228 53 13 Jämtkraft mätstation
Hissmofors
063-57 74 87
0640-101 50
010-228 53 13